Strona Główna > Artykuły > W Alpy samochodem czy autokarem?

W Alpy samochodem czy autokarem?

2010-01-31

Nasi Klienci szukają ofert gwarantujących dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Po pierwszych krokach na stoku w Polsce, odstaniu kilku godzin w kolejkach pod wyciągami w Beskidach, Tatrach lub Karkonoszach podejmują strategiczną decyzję: jedziemy w Alpy do Austrii lub do Włoch. Szukamy śniegu, słońca, nart i beztroskiej zabawy na stoku.
Sprawa jest prosta, wybieramy z oferty BT Kliwer termin i kraj docelowy i ruszamy. W ofercie mamy gotowe pakiety obozów narciarskich dla dzieci, młodzieży, rodzin i dorosłych, z dojazdem autokarem, zajęciami z instruktorami narciarstwa, zakwaterowaniem, wyżywieniem i ubezpieczeniem. Taki pakiet jest skonstruowany w oparciu o wieloletnie, najlepsze dla Klienta rozwiązania. Tu jednak przed niektórymi z Państwa zaczynają rodzic się wątpliwości: może lepiej będzie swoim autem niż autokarem zaoszczędzimy, mniej zapłacimy, będzie wygodniej..

Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości:

Dojazd samochodem zajmie nam 15 godzin, zmęczymy się za kierownicą lub poniesiemy dodatkowe koszty noclegu tranzytowego. Koszty paliwa, winiet, to około około 1300 zł za auto benzynowe i około 1000 zł za samochód z silnikiem diesla (dodatkowo za nocleg tranzytowy od 30-50 euro od osoby). To nie jest jednak najgorsze. Dopiero na miejscu czekają na nas problemy. Grupa wsiada do autobusu i jedzie spokojnie na stację narciarską. Kierowca osobówki siada z mapą na kolanach i wpatrzony w GPS rówież wyrusza na stok (musi to zrobić jednak przed autokarem, gdy chce na czas zdążyć na zajęcia narciarskie). Po dojechaniu na miejsce autokar podjeżdża blisko wyciągów, a auta osobowe kierowane są na lokalne parkingi, na których z żoną dzićmi i nartami trzeba się dostać komunikacją lokalną (bardzo sprawną) do wyciągów. W tym czasie grupa już wjechała na górę. Klient samochodowy nie może jej znaleźć, a tam są przecież znajomi, żona narzeka, dzieci płaczą i nie jest to dobry początek urlopu.

Narciarz jadący z Polski autokarem urlop zaczyna w momencie kiedy wsiada do autobusu. Nie martwi sie o drogę, wyluzowany ogląda filmy na video, drzemie, otrzymuje wszelkie niezbędne informacje od pilota grupy. Jego przejazd jest bezpieczny, statystycznie rzecz ujmując, przejazd autem osobowym jest o wiele bardziej groźny niż przejazd autokarem. Na miejscu jest dowieziony na basen, na stok czy na inne imprezy fakultatywne. Tymczasem kierowca osobówki cały czas jest w pełnej koncentracji, zmęczony, a jego urlop jest mocno problematyczny. Kierowca auta musi martwic się, czy umie założy łańcuchy śnieżne, gdy jest taka potrzeba i czy na pewno nie jedzie za szybko, bo policja w kurortach alpejskich czyha na zagubionych kierowców przekraczających choćby minimalnie dopuszczalne prędkości. Nie poruszamy kwestii np. alkoholu, bo zakładam, że kierowca samochodu osobowego nie dopuszcza myśli i możliwości o wypiciu bombardino na stoku, o herbacie z rumem nie wspominając.

Jadąc autem praktycznie skazujemy się na pobyt poza grupą. W autokarze grupa szybko zżywa się ze sobą integruje, pani Monika poznaje pana Bartka i siada koło niego, dzieci Państwa Kowalskich zapoznają się z dziecmi Państwa Sikorskich, powstają znajomości, które są utrwalane na stoku i w hotelu. Dzieci biorą udział w konkursach i zabawach autokarowych nim autokar dojedzie na miejsce wszyscy się znają i do siebie uśmiechają. Rodzina samochodowa jedzie autem jest wyizolowana i nie zna praktycznie nikogo.

Samodzielnie podróżujący autem pozbywają się świadomie opieki pilota, reprezentant biura pełni wówczas jedynie funkcje rezydentów, pomagając Klientom wybierającym opcję dojazdu własnego w sytuacjach nie standardowych takich jak wypadek, choroba, utrata dokumentów czy inne tego rodzaju problemy.
Podsumowując przedstawiamy zalety przejazdu autokarem oraz dojazdów na stoki razem z całą grupą:
1. Integracja z grupą
2. Wygodny i przyjemny dojazd na stoki i imprezy fakultatywne
3. Parking blisko wyciągów narciarskich
4. Aktualne informacje od pilota grupy przekazywane w autokarze
5. Dotarcie na czas na zajęcia z instruktorem na stoku
Dla tych z Państwa, których nie przekonały nasze argumenty i mimo wszystko pragną jechać samochodem, polecamy dojazd własny oraz wykupienie mimo wszystko miejsca w autokarze, by wygodnie dojeżdżać na stoki z całą grupą.
Szerokości na stokach i na drodze.
BT Kliwer
stat4u